Αρχική σελίδα » Ερευνητικό Έργο του Π.Μ.Σ. » Επιστημονικές Δράσεις » Κατ. "Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός και Διδασκαλία"

Κατεύθυνση "Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός και Διδασκαλία"

23/11/2016

Επιστημονική Διημερίδα "Η 'Δημιουργική Στροφή' στην Εκπαίδευση"

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Επιστημονική Διημερίδα "Η 'Δημιουργική Στροφή' στην Εκπαίδευση" του Π.Μ.Σ. "Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπ/κού Έργου", η οποία διεξήχθη στις 4 και 5 Νοεμβρίου 2016 στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, με τη συμμετοχή άνω των 250 συνέδρων όλων των ειδικοτήτων (Μέλη ΔΕΠ, Σχολικοί Σύμβουλοι, εν ενεργεία εκπαιδευτικοί, απόφοιτοι του ΠΜΣ "Θεωρία,  Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου" και μη, μεταπτυχιακοί/ές και προπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες).

Το περιεχόμενο της Διημερίδας διαρθρώθηκε γύρω από τις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

1. Προσεγγίσεις στις έννοιες και τους σκοπούς της δημιουργικότητας και της καινοτομίας στην εκπαίδευση
  2. Δημιουργικά Μαθησιακά Περιβάλλοντα: αναλυτικά προγράμματα, εκπαιδευτικά υλικά και τρόποι αλληλεπίδρασης
  3. Ο Δημιουργικός Δάσκαλος: προϋποθέσεις, ικανότητες, καινοτόμες διδακτικές μέθοδοι

Για να ανοίξετε το πρόγραμμα της Διημερίδας, πατήστε εδώ.

16/06/2015

Διημερίδα Διδακτικής της Ιστορίας "Layers of identities/Επίπεδα ταυτοτήτων"

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η Επιστημονική Διημερίδα Διδακτικής της Ιστορίας με τίτλο

"Layers of identities/Επίπεδα ταυτοτήτων"

(29/30 Μαΐου 2015)

με μεγάλη συμμετοχή και διακεκριμένους ομιλητές ελληνικών και διεθνών πανεπιστημίων.

Μπορείτε να δείτε περιλήψεις εισηγήσεων εδώ, ενώ να παρακολουθήσετε και τις εισηγήσεις του Σαββάτου 30.5 εδώ.

Μπορείτε, επίσης, να δείτε το πρόγραμμα εδώ, καθώς και την Ανακοίνωσή της εδώ.

07/04/2014

Επιστημονική Δημερίδα "Οι Εκπαιδευτικοί Διδάσκουν και Ερευνούν"

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 4 και 5 Απριλίου 2014 η Επιστημονική Διημερίδα του Π.Μ.Σ. "Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου", με τίτλο "Οι Εκπαιδευτικοί Διδάσκουν και Ερευνούν. Το παράδειγµα των αποφοίτων του ΠΜΣ «Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου» και των µεντόρων της Πρακτικής Άσκησης του Τµήµατος ΦΠΨ".

Στη Διημερίδα συμμετείχαν περισσότεροι από 300 σύνεδροι (μέλη ΔΕΠ, σχολικοί σύμβουλοι, εν ενεργεία εκπαιδευτικοί, απόφοιτοι του Μεταπτυχιακού μας, πτυχιούχοι Φιλοσοφικών Σχολών, μεταπτυχιακοί και προπτυχιακοί φοιτητές).

Κατά κοινή ομολογία, το επίπεδο των εισηγήσεων υπήρξε ιδιαίτερα υψηλό και ο διάλογος που αναπτύχθηκε μετά τις παρουσιάσεις έδειξε το ιδιαίτερο ενδιαφέρον των συνέδρων για εναλλακτικούς τρόπους διαχείρισης του μαθήματος και της σχολικής τάξης. Παράλληλα, δόθηκε η ευκαιρία επανασύνδεσης και συμπροβληματισμού μεταξύ συναδέρφων και συνεργατών του Προγράμματος των Μεντόρων της Διδακτικής Άσκησης του Τμήματος Φ.Π.Ψ.

Ακολουθούν στιγμιότυπα των εργασιών της Διημερίδας.

Παρασκευή 4 Απριλίου (Κεντρικό Πανεπιστήμιο - Αμφιθέατρο Αργυριάδη)

Χαιρετισμός Προέδρου Τμήματος Φ.Π.Ψ., Αναπλ. Καθηγήτριας Μ.-Ζ. Φουντοπούλου

Εισήγηση Επίκ. Καθηγήτριας, Ε. Μηλίγκου

Εισηγήσεις